Otulanie to największy dar, jaki kobieta może dać kobiecie – dar obecności, czułości, wysłuchania i modlitwy. To dotknięcie kobiecości, aby mogła się obudzić.

To także wyraz głębokiej wdzięczności za życie, jakie poczęło się w świętym łonie mamy. Jest również próbą ulżenia ciężarom codzienności i trudnej przeszłości. Otulanie jest ukoronowaniem macierzyństwa i godności kobiety. Jest muśnięciem Nieba przez ręce drugiej kobiety.

O mnie

Jestem zwykłą Kobietą, którą spotkało wielkie szczęście – zostałam Żoną i Mamą. Macierzyństwo zmieniło całą moją osobę. Dzięki niemu jestem bliżej Boga, siebie i innych. Dlatego pragnę ten piękny dar pielęgnować, wzmacniać i za niego dziękować każdej matce…

Anna Powideł – Katoliczka, Żona, Mama dziewiątki dzieci (w tym dwoje w Niebie), v-ce prezes Fundacji Filome (www.fundacjafilome.pl), autorka książki „Cesarzowa rodzi w domu”, inicjatorka rekolekcji „Poród może być piękny”, dyrektorka Szkół Nazaret.

Czy to dla mnie?

– Jeśli urodziłaś dziecko i kończysz właśnie połóg

– Jeśli minęło już trochę czasu od ostatniego porodu, ale czujesz, że cały czas „rodzisz”, że nie zamknęłaś czegoś ważnego w życiu

– Jeśli doświadczyłaś traumy porodowej lub innej związanej z Twoją kobiecością

– Jeśli boisz się otworzyć na życie

– Jeśli Twoje ciało cierpi

– Jeśli pragniesz w wyjątkowy sposób docenić siebie lub bliską Ci kobietę

Czego mogę się spodziewać?

Podczas trwającego 5-6 godzin rytuału otulania dotknięte są wszystkie najważniejsze sfery kobiety – duch, ciało i psychika. Czeka na Ciebie modlitwa, herbatka, rozmowa od serca, masaże, kąpiel, zawijanie w chusty rebozo, głęboki sen.

Ramy czasowe

Otulanie trwa kilka dni (minium trzy), które wymaga odpowiedniego przygotowania, przeprowadzenia i delikatnego wyjścia z niego. Sam rytuał najlepiej zaplanować na godziny popołudniowe od 12.00 do 18.00. tak, aby nic już później nie trzeba było robić.

Co przygotować?

– odpowiedz na pytanie dlaczego potrzebujesz otulania i kilka słów o sobie (uwzględnij także alergie i choroby) i wyślij je do mnie mailem na adres info@fundacjafilome.pl

– przygotuj dla siebie jakiś piękny prezent (nową koszulę nocną, piżamę, pościel, biżuterię, zapach) – coś co podkreśli Twoją kobiecość

– módl się za to wydarzenie i za Twoją Otulającą

– w dniu otulania bądź w stanie łaski uświęcającej i przyjmij Eucharystię

– 8 dużych (podwójnych) prześcieradeł – bez gumy

– 4 duże ręczniki

– 2 małe ręczniki

– jeden ręcznik, którego nie będzie szkoda zabrudzić

– poduszki

– świeżo pościelone łóżko z pościelą

– ulubione świece + zapałki

– porządek w sypialni i w łazience (konieczna jest wanna lub basen)

– łóżko lub inne wygodne miejsce do leżenie, do którego będzie dostęp minimum z trzech stron

– duży garnek (minimum 5-litrowy)

– średni garnek z przykrywką

– ciepłe skarpety

– przygotuj coś do jedzenia, abyś nie musiała się troszczyć o to, co zjesz następnego poranka

– aparat fotograficzny, jeśli chcesz mieć zdjęcia z otulania

– wyślij w mailu (info@fundacjafilome.pl) kontakt do najbliższej Ci osoby (mąż, córka, mama, przyjaciółka) – potrzebuję wytłumaczyć jej, co będzie się działo

– poproś wszystkich domowników o opuszczenie domu na czas rytuału i najlepiej na noc po (jeśli jest w domu maleńkie dziecko na piersi, potrzebny jest ktoś, kto będzie się nim opiekować – po cichutku i jak najmniej angażując mamę)

– porozmawiaj z nimi o tym, dlaczego potrzebujesz tego rytuału i zaakceptuj to, że mogą tego nie zrozumieć. Ważne jest jednak to, abyś Ty w tym dniu była najważniejsza, a oni, aby zrobili wszystko, o co ich poprosisz w przygotowaniach

Koszt

1000zł + koszt transportu (wystawiam faktury VAT)

Możesz zaproponować przyjaciółce otulanie drugiego dnia – wówczas koszt transportu rozkłada się po połowie.